Joanna Stodolna-Tukendorf

Rodzaje chorób dermatologicznych skóry stóp i paznokci – cz.2

Rodzaje chorób stóp i paznokci czyli kontynuacja tekstu o powszechnie występujących chorobach dermatologicznych (zapraszamy do lektury cz. 1). Zmiany dermatologiczne na stopach można i warto leczyć, a w niektórych przypadkach jest to wręcz konieczne. Z pewnością należy zachęcać pacjentów do podjęcia takiego wysiłku. 

Liszaj płaski

Występują tu zmiany paznokciowe pod postacią podłużnego pobruzdowania z linijnymi pęknięciami, ścieńczeniem płytki, a czasem nawet częściowego zniszczenia paznokcia. Wymaga leczenia dermatologicznego i opieki w gabinecie podologii kosmetycznej celem usuwania obumarłych lub pękających części paznokci.

Paznokcie wrastające

Towarzyszą licznym chorobom stóp, jak i występują samoistnie. Często przyczyną są schorzenia zapalne lub nieprawidłowo wykonywane zabiegi pedicure. Wymagają leczenia dermatologicznego choroby podstawowej wraz z zabiegami w gabinecie podologii kosmetycznej – zakładaniem klamer i pielęgnacją stóp.

Nadpotliwość stóp i wyprysk potnicowy

Przyczyną jest niezależna od temperatury, nadmierna czynność gruczołów potowych skóry stóp. Ciągła wilgotność skóry stopy doprowadza do maceracji i złuszczania naskórka, pękania skóry stóp odparzeń i otarć, czemu towarzyszy często charakterystyczny przykry zapach.

W szczególnych przypadkach dochodzi do wyprysku potnicowego objawiającego się wysiewem licznych pęcherzy i pęcherzyków na podeszwach i bocznych powierzchniach palców. W leczeniu dermatologicznym dobre efekty przynosi ostrzykiwanie stóp botuliną /Botox/ natomiast w postępowaniu podologicznym stosuje się zabiegi pielęgnacyjne miejscowe.

Zmiany barwnikowe

Są to punktowe przebarwienia, pieprzyki, plamy na skórze stóp – na powierzchni grzbietowej, podeszwowej, palcach, paluchu. Wymagają szczególnej uwagi i ostrożności. Ocenia się że 10% takich zmian może być czerniakiem złośliwym. Nie wolno tych miejsc skaleczyć, szorować tarką lub pumeksem. W każdym przypadku należy skonsultować się z dermatologiem!

Rogowacenie dłoni i stóp

Jest to schorzenie genetyczne objawiające się nadmiernym rogowaceniem skóry na podeszwach stóp. Naskórek jest zgrubiały, twardy, o żółtawym i woskowym zabarwieniu. Płytki paznokciowe na skutek rogowacenia podpaznokciowego bywają zgrubiałe i przerosłe. Stopy z tym schorzeniem wymagają stałej pielęgnacji w gabinecie podologii kosmetycznej.

Brodawki stóp

Powstają na skutek zakażenia wirusowego. Występują pojedynczo lub po kilka jako głęboko usadowione grudki o czerwono-brunatnym, punktowym przebarwieniu i szorstkiej, zrogowaciałej powierzchni. Czasem bywają bolesne. Skutecznym sposobem leczenia jest miejscowa kriodestrukcja/wymrażanie/w gabinecie dermatologicznym, a następnie pielęgnacja w gabinecie podologii kosmetycznej.

Modzele i odciski

Powstają w wyniku nieprawidłowego obciążania skóry stóp w wyniku istniejącej wady stóp lub nieodpowiedniego obuwia. Są to miejscowe, z reguły bardzo bolesne, zgrubienia naskórka i skóry, czasem z głęboko sięgającym czopem rogowym. Do ich wyleczenia konieczne jest równoległe stosowanie zabiegów w gabinecie podologii kosmetycznej oraz noszenie odpowiednio wykonanych w gabinecie podologii ortopedycznej wkładek, korygujących istniejącą wadę stóp.

Zaopatrzenie stopy cukrzycowej i terapia owrzodzeń

Wymaga stosowania odpowiednich opatrunków, umiejętnego oczyszczania istniejących ran jak i stosowania odpowiednich wkładek do obuwia zapobiegających powstawaniu nowych owrzodzeń.

Po więcej darmowej, codziennej wiedzy zapraszamy na naszego Facebooka.

0 0 votes
OCEŃ ARTYKUŁ
Zapis
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz pytania? Koniecznie dodaj komentarz!x
Scroll to Top