Joanna Stodolna-Tukendorf

Źle dobrane wkładki – przyczyny i skutki cierpienia pacjentów

Źle dobrane wkładki – wkładka wkładce nie równa…

Oczywiście różne wkładki korekcyjne są w powszechnej sprzedaży – i to także w sklepach ortopedycznych. Są to wkładki uniwersalne, dla każdej stopy na konkretną wadę np. płaskostopie poprzeczne. Zastanawiające jest jednak jak to możliwe, że są uniwersalne, skoro każdy z nas ma inne stopy – inny ich układ, nacisk w innym miejscu, inny kształt, czy długość palców…

Dlatego tak dużo już mówi się o wkładkach wykonywanych indywidualnie dla każdego pacjenta i oddzielnie dla nogi prawej i lewej – bo przecież one też się od siebie różnią.

Ważne jest również, by takich wkładek nie wykonywać w przypadkowym miejscu np. sklepie sportowym. Wykonanie profesjonalnych i rzeczywiście idealnie dopasowanych do stóp wkładek MUSI być poprzedzone wnikliwym badaniem, manualnym i komputerowym, przeprowadzonym przez specjalistę-fizjoterapeutę-podologa. Dopiero wtedy możemy mieć gwarancję, że sobie pomożemy … a nie jeszcze bardziej zaszkodzimy.

Oto najczęściej spotykane skutki oraz przyczyny cierpienia pacjentów z powodu źle dobranych wkładek.

 

1. Przesunięcie środka ciężkości do przodu

Przodoprzesunięcie sylwetki jest jedną z charakterystycznych oznak zaburzeń w budowie stóp oraz wskazuje na nieprawidłową postawę całego ciała.

Źle dobrane wkładki mogą spowodować nadmierne pochylenie ciała do przodu, a zatem pogorszenie sylwetki. Kiedy postawa ciała się pogorszy, pogłębi się nieosiowe ustawienie stawów, a mięśnie posturalne (i tak już nadwyrężone) ulegają większej nierównowadze (przykurczowi lub osłabieniu). To spowoduje dolegliwości bólowe – u niektórych w postaci niewielkiego dyskomfortu, ale u innych osób może to być ból silny, wręcz paraliżujący, a nawet znacząco ograniczający możliwość chodzenia. W konsekwencji pacjent może mieć problemy z równowagą, z gryzieniem, ze stawami skroniowo-żuchwowymi, tj. szczękościsk, zgrzytanie zębami, ból.

2. „Wystający” brzuch

Przodopochylenie miednicay jest również jedną z charakterystycznych oznak nieprawidłowości w budowie stóp. Takie ustawienie miednicy skutkuje osłabieniem mięśni brzucha i „wystającym” brzuchem. Noszenie źle dobranych wkładek może pogłębić tę wadę postawy i w efekcie mięśnie brzucha staną się jeszcze słabsze.

Przodpopochylenie miednicy często destabilizuje kręgosłup, co może skutkować skrzywieniami kręgosłupa tj. skolioza czy kifoza (skrzywienie ku tyłowi). Takie położenie miednicy może również zaburzać funkcjonowanie kończyn dolnych i upośledzać chód w prostej linii, może powodować ból w dolnym i środkowym odcinku pleców, rwę kulszową, zaburzenia pęcherza, ból nerek. U kobiet, przodopochylenie miednicy może być przyczyną nieregularnych i dolegliwych menstruacji, a nawet problemu z zajściem w ciążę.

3. Przesunięcie głowy do przodu (protrakcja głowy)

Głowa wysunięta do przodu jest kolejną charakterystyczną oznaką zaburzeń w budowie stóp. Kiedy pacjent nosi źle dobrane wkładki, głowa nieświadomie może wysuwać się jeszcze bardziej do przodu. Im bardziej się wysuwa, tym mocniej małe mięśnie szyi (mięśnie podpotyliczne) naprężają się. Może to spowodować takie objawy jak bóle szyi, poważne bóle głowy, a nawet problemy z połykaniem lub ciągły ucisk w gardle. Taka pozycja głowy może utrudniać przepływ krwi do głowy, powodując niedotlenienie mózgu. Objawia się to mgłą umysłową (otępienie), utratą pamięci, omdleniami, pogorszeniem wzroku i słuchu, a także zmianami osobowości tj. depresja czy nieuzasadniona agresja. Niedotlenienie mózgu może mieć negatywne skutki na pracę centralnego systemu nerwowego. Oczywiście im bardziej głowa wysunięta będzie do przodu, tym objawy będą silniejsze.

Podsumowując – oto powody, dla których NIGDY nie należy nosić źle dobranych wkładek:
  • otępienie/zamglenie
  • bóle głowy
  • zaburzenia pamięci, wzroku i słuchu
  • omdlenia
  • zmiany osobowości
  • zaburzenia równowagi
  • nierówny chód
  • rwa kulszowa
  • problemy z brzuchem
  • ból nerek, nietrzymanie moczu lub częste oddawanie moczu
  • problemy z zajściem w ciążę, nieregularna lub bolesna menstruacja
  • zaburzenia gryzienia, bóle w stawach skroniowo-żuchwowych

Jak prawidłowo dopasowane wkładki oddziałują na układ stopy

Ludzie noszą wkładki, ponieważ odczuwają przewlekły ból – czasem tylko w obrębie stóp, ale nierzadko również i w innych częściach ciała. Przewlekły ból często jest skutkiem złej postawy ciała. Zła postawa często wynika z odziedziczonego, nieprawidłowego układu stopy – np. stopa pronacyjna, czy też subkliniczna stopa końsko-szpotawa.

W przypadku  stopy pronacyjnej  – a tym bardziej przy subklinicznej stopie końsko-szpotawej (poważniejsza nieprawidłowość w budowie stopy) – kluczowe jest jej właściwie leczenie. Skutecznym działaniem jest noszenie prawidłowej wkładki, bowiem tylko indywidualna, prawidłowo wykonana wkładka zoptymalizuje postawę ciała i pomoże na stałe wyeliminować przewlekły bólu.

Wkładka, o której mowa musi być zindywidualizowana i wykonana dla konkretnego pacjenta, do każdej stopy osobno, a możliwe to jest po wykonaniu serii konkretnych badań, w specjalistycznym gabinecie.


Już niedługo ruszy kolejna edycja kursu ORTOPODOLOGIA, chcesz wiedzieć o jej starcie? Koniecznie zapisz się na listę oczekujących, żeby to zrobić KLIKNIJ TUTAJ.

3 2 votes
OCEŃ ARTYKUŁ
Zapis
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
6 lat temu

Witam ,dziś wpadłam przypadkowo na artykuł o wkładkach.Mam pytanie ,jakie badania państwo robią i czy przy jednej wizycie załatwia się wszystko tzn .badania i pomiar ?.
Jaki jest koszt wkładek?.
pozdrawiam

paulina.kamyk
paulina.kamyk
6 lat temu
Reply to  Joanna

Dzień dobry,
badania, które wykonujemy w naszych gabinetach partnerskich to: badanie na podoskopie, plantografie, badanie komputerowe stóp i chodu na macie tensometrycznej, badanie manualne stóp i narządu ruchu. Wykonanie pełnego badania i indywidualnej wkładki odbywa się na miejscu i trwa ok. 1,5 godziny.
W zależności od tego z jakiej jest Pani miejscowości, możemy polecić różne miejsca. Ceny wkładek też mogą się różnić w zależności od rodzaju wkładki i od gabinetu. Zazwyczaj cena badania waha się w przedziale 80-150 zł, cena wkładek 200-380 zł.
W skrócie przebieg badania i wykonania wkładki może Pani zobaczyć na tej stronie jednego z naszych gabinetów partnerskich:
http://www.footmedica.pl/wkladki
Gdyby Pani potrzebowała więcej informacji, to zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 516 035 040.

2
0
Masz pytania? Koniecznie dodaj komentarz!x
Scroll to Top