• Terapia koślawości palucha w koncepcji podologii funkcjonalnej FPC (Podology Functional Concept)®

  Terapia koślawości palucha w koncepcji podologii funkcjonalnej FPC (Podology Functional Concept)®

  Problem paluchów koślawych (hallux valgus) dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, przy czym grupą, która boryka się z nim częściej są zdecydowanie kobiety. Dużą rolę (ale niekoniecznie kluczową) w powstawaniu hallux valgus ma noszenie nieodpowiedniego obuwia tzn. buty ze zwężanymi noskami powodują ściskanie palców i tym samym spychanie palucha do wewnątrz. Kolejna rzecz- obcasy- jakże uwielbiane przez kobiety. Stopa w bucie na obcasach ustawia się w zgięciu podeszwowym, nadmiernie obciążając przodostopie
  i skracając mięsień brzuchaty łydki, czyli prowadzą one do zaburzeń często współwystępujących z paluchem koślawym. Obcas o wysokości 5 cm zwiększa obciążenie przodostopia o 57%; 7,5 cm o 76% natomiast w bucie na obcasie o wysokości 10 cm obciążenie przodostopia wzrasta o 90-100% w porównaniu z butem na płaskim obcasie.

  Początkowo paluch koślawy może powodować tylko dyskomfort estetyczny. Bardzo często zmiany w obrębie palucha przebiegają bezboleśnie, dlatego problem przez wiele osób jest lekceważony i dopiero w momencie kiedy zaczyna boleć rozpoczyna się szukanie pomocy. Niezwykle ważne jest, aby nie bagatelizować problemu i szukać rozwiązań jak najwcześniej. Dobrze jest skonsultować się z ortopedą oraz fizjoterapeutą, który przeprowadzi rzetelny wywiad i badanie na podstawie, którego dokona oceny zaburzeń
  w obrębie narządu ruchu i zaproponuje odpowiednie postępowanie.

  Należy pamiętać , że leczenie operacyjne nie jest jedynym sposobem postępowania
  w przypadku paluchów koślawych. Jego alternatywą jest terapia koślawości palucha
  w koncepcji podologii funkcjonalnej FPC  (Podology Functional Concept)- opracowana przez mgr Tomasza Borowskiego. Terapia funkcjonalna opiera się  na analizie biomechanicznej całego narządu ruchu. Nie skupiamy się tylko i wyłącznie na stopie, ale patrzymy całościowo na pacjenta, bowiem biorąc pod uwagę wszystkie współzależności biomechaniczne, tak naprawdę paluch koślawy (hallux valgus) jest  skutkiem całego procesu zmian zachodzących w całej kończynie dolnej, miednicy i kręgosłupie, a nie tylko skrzywieniem samego palca. Mówiąc prościej biomechanika stopy kończy się na stawie skroniowo-żuchwowym, a zaburzenie tej pracy skutkuje deformacją ostatniego ogniwa i objawem w postaci palucha koślawego.

  Rzetelna analiza tzw. struktur kluczowych (określonych stawów, mięśni,, więzadeł) pozwala na poznanie przyczyn problemu. Paluch koślawy może współistnieć z takimi zaburzeniami jak: koślawość stawu skokowo- piętowego, płaskostopie poprzeczne, ograniczona ruchomość stawu skokowego, przykurcz mięśnia brzuchatego łydki, zwiększone obciążenie przodostopia, przykurcz mięśni kulszowo- goleniowych, zwiększone napięcie powięzi podeszwowej, asymetryczne obciążanie kończyn dolnych. Hallux valgus ma również ścisły związek z ruchomością stawów krzyżowo- biodrowych, a także samego kręgosłupa.

  Terapia funkcjonalna palucha koślawego łączy w sobie elementy wielu metod terapeutycznych m.in. terapii manualnej wg Lewitta, Mulligana, terapii tkanek miękkich, kinesiotapingu, terapii punktów spustowych oraz metody PNF (metoda neurofizjologiczna). Terapia obejmuje pracę nad całym ciałem, a nie skupia się tylko na samym paluchu.

  Terapia koślawości paluchów w koncepcji FPC® to systematyczne indywidualne sesje terapeutyczne połączone z pracą pacjenta w domu według uzyskanych zaleceń.

  Leczenie funkcjonalne nie jest w stanie zastąpić leczenia operacyjnego w przypadkach bardzo zaawansowanych i bolesnych zmian deformacyjnych. Terapia FPC jest natomiast koniecznym narzędziem skutecznego postępowania zarówno w okresie poprzedzającym zabieg ortopedyczny, często odraczający termin zabiegu o kilka lat, jak również po operacji – zabezpieczając stopę przed nawrotem deformacji w tym samym miejscu.

  W ramach ścieżko szkoleniowej Pro Pedis, proponujemy szkolenie z Terapii koślawości paluchów w koncepcji FPC®. Szczegóły dotyczące programu oraz terminów, znajdziecie w zakładce szkolenia.

  Zostaw odpowiedź →

Napisz komentarz

Anuluj komentarz