Joanna Stodolna-Tukendorf

Terapia koślawości palucha w koncepcji podologii funkcjonalnej FPC (Podology Functional Concept)®

Terapia koślawości palucha w koncepcji podologii funkcjonalnej FPC – Podology Functional Concept ®

Paluch koślawy a obuwie

Problem paluchów koślawych (hallux valgus) dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, przy czym grupą, która boryka się z nim częściej są zdecydowanie kobiety. Dużą rolę (ale niekoniecznie kluczową) w powstawaniu hallux valgus ma noszenie nieodpowiedniego obuwia. Buty ze zwężanymi noskami powodują ściskanie palców i tym samym spychanie palucha do wewnątrz. Kolejna rzecz – obcasy – jakże uwielbiane przez kobiety.

Stopa w bucie na obcasach ustawia się w zgięciu podeszwowym, nadmiernie obciążając przodostopie i skracając mięsień brzuchaty łydki. Prowadzą one do zaburzeń często współwystępujących z paluchem koślawym. Obcas o wysokości 5 cm zwiększa obciążenie przodostopia o 57%; 7,5 cm o 76% natomiast w bucie na obcasie o wysokości 10 cm obciążenie przodostopia wzrasta o 90-100% w porównaniu z butem na płaskim obcasie.

Początkowo paluch koślawy może powodować tylko dyskomfort estetyczny. Bardzo często zmiany w obrębie palucha przebiegają bezboleśnie, dlatego problem przez wiele osób jest lekceważony i dopiero w momencie kiedy zaczyna boleć rozpoczyna się szukanie pomocy. Niezwykle ważne jest, aby nie bagatelizować problemu i szukać rozwiązań jak najwcześniej. Dobrze jest skonsultować się z ortopedą oraz fizjoterapeutą, który przeprowadzi rzetelny wywiad i badanie na podstawie, którego dokona oceny zaburzeń w obrębie narządu ruchu i zaproponuje odpowiednie postępowanie.

Terapia koślawego palucha – Podology Functional Concept

Należy pamiętać , że leczenie operacyjne nie jest jedynym sposobem postępowania w przypadku paluchów koślawych. Jego alternatywą jest terapia koślawości palucha w koncepcji podologii funkcjonalnej FPC  (Podology Functional Concept) – opracowana przez mgr Tomasza Borowskiego. Terapia funkcjonalna opiera się  na analizie biomechanicznej całego narządu ruchu. Nie skupiamy się tylko i wyłącznie na stopie, ale patrzymy całościowo na pacjenta, bowiem biorąc pod uwagę wszystkie współzależności biomechaniczne, tak naprawdę paluch koślawy (hallux valgus) jest  skutkiem całego procesu zmian zachodzących w całej kończynie dolnej, miednicy i kręgosłupie, a nie tylko skrzywieniem samego palca. Mówiąc prościej biomechanika stopy kończy się na stawie skroniowo-żuchwowym. Zaburzenie tej pracy skutkuje deformacją ostatniego ogniwa i objawem w postaci palucha koślawego.

Rzetelna analiza tzw. struktur kluczowych (określonych stawów, mięśni,, więzadeł) pozwala na poznanie przyczyn problemu.

Paluch koślawy może współistnieć z takimi zaburzeniami jak:
 • koślawość stawu skokowo-piętowego,
 • płaskostopie poprzeczne,
 • ograniczona ruchomość stawu skokowego,
 • przykurcz mięśnia brzuchatego łydki,
 • zwiększone obciążenie przodostopia,
 • przykurcz mięśni kulszowo-goleniowych,
 • zwiększone napięcie powięzi podeszwowej,
 • asymetryczne obciążanie kończyn dolnych.

Hallux valgus ma również ścisły związek z ruchomością stawów krzyżowo-biodrowych, a także samego kręgosłupa.

Terapia funkcjonalna palucha koślawego łączy w sobie elementy wielu metod terapeutycznych m.in.:

 • terapii manualnej wg Lewitta, Mulligana,
 • terapii tkanek miękkich,
 • kinesiotapingu,
 • terapii punktów spustowych oraz metody PNF (metoda neurofizjologiczna).

Terapia obejmuje pracę nad całym ciałem, a nie skupia się tylko na samym paluchu.

Terapia koślawości paluchów w koncepcji FPC® (Podology Functional Concept) to systematyczne indywidualne sesje terapeutyczne połączone z pracą pacjenta w domu według uzyskanych zaleceń.

Leczenie funkcjonalne nie jest w stanie zastąpić leczenia operacyjnego w przypadkach bardzo zaawansowanych i bolesnych zmian deformacyjnych. Terapia FPC jest natomiast koniecznym narzędziem skutecznego postępowania zarówno w okresie poprzedzającym zabieg ortopedyczny. Często odraczający termin zabiegu o kilka lat, jak również po operacji – zabezpieczając stopę przed nawrotem deformacji w tym samym miejscu.

W ramach ścieżko szkoleniowej Pro Pedis, proponujemy szkolenie z terapii koślawości paluchów w koncepcji FPC®. Szczegóły dotyczące programu oraz terminów, znajdziecie w zakładce szkolenia.

Po więcej darmowej, codziennej wiedzy zapraszamy na naszego Facebook’a.

Joanna Stodolna-Tukendorf

Joanna Stodolna-Tukendorf

Potrzebujesz wskazówki lub porady dotyczące promocji i marketingu gabinetu podologicznego? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej. Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.

Wywiad podologiczny

Udostępnij artykuł znajomym

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Dodaj komentarz

avatar
  Zapis  
Powiadom o