Joanna Stodolna-Tukendorf
Joanna Stodolna-Tukendorf

Chód – czy warto zwracać na niego uwagę podczas badania pacjenta?

Chód pacjenta – czy zwracasz na niego uwagę?

Ta wiedza przyda Ci się w trakcie badania, stawiania diagnozy i terapii. Pokażę Ci czemu warto się przyjrzeć?

Specjalizuję się w hipermobilności konstytucjonalnej, czyli wrodzonej wiotkości stawowej. Temu zagadnieniu poświęciłam 4 lata pracy nad doktoratem. Podczas badań okazało się, że w zasadzie wszyscy pacjenci hipermobilni mają problemy ze stopami. Tak zaczęła się moja „zawodowa przygoda” z nimi.

Obserwacja chodu pacjenta to pierwszy krok w kierunku postawienia właściwej diagnozy. 

Chód dzielimy na dwie fazy: fazę podporu i fazę wymachu.

Faza podporu stanowi 60% cyklu całej sekwencji ruchów, które składają się na chód. W tej fazie wyróżniamy cztery podfazy:

1. Initia contact – uderzenie piętą. To moment, w którym dochodzi do kontaktu pięty z podłożem. Właściwie zaraz potem następuje kolejny etap.

2. Loading response – obciążenie lub amortyzacja. Cały impet uderzenia i ciężar ciała spoczywają na pięcie. Toczeń pięty, wprawiony w ruch do przodu ,pozwala utrzymać tempo ruchu. Ważne jest, by w tym momencie zwrócić uwagę na ustawienie pięty. Może być ustawiona w supinacji lub pronacji.

3. Mid stance – stopa płasko. Staw skokowy rozpoczyna ruch „kołyskowy” i przenosi ciężar ciała nad stopą. Dzięki temu zachowujemy dynamikę ruchu i idziemy naprzód.

4. Terminal stance – odbicie. Ten etap rozpoczyna się oderwaniem pięty od podłoża. Następnie noga zgina się w przód na przodostopię, a całe ciało przesuwa się przed łydkę, wspomagając stopę.


Faza wymachu jest kr
ótsza, stanowi 40% cyklu. Tutaj również wyróżniamy cztery podfazy:

1. Pre swing phase – przed przeniesieniem. Dochodzi do przeniesienia ciężaru ciała z jednej kończyny dolnej na drugą. Ta faza kończy się w momencie, gdy przodostopie przetoczy się, prowadząc do rozpoczęcia nowej fazy lub przeniesienia palców. Charakterystyczne dla zakończenia tego etapu są: brak zgięcia w stawie biodrowym, czterdziestostopniowe zgięcie w stawie kolanowym oraz piętnastostopniowe zgięcie w stawie skokowym. Podczas tej fazy należy zwracać szczególną uwagę na ewentualne nieprawidłowości w stawach: biodrowym, skokowym lub kolanowym.

2. Initial swing – wymach czynny. Teraz stopa jest zepchnięta z podłoża, a kończyny dolne przyśpieszają do przodu, pomagając w ten sposób wytworzyć odpowiednie siły do przeniesienia tułowia w przód.

3. Mid swing – wymach bierny. Analizowana kończyna dolna przechodzi teraz pod ciałem. Piszczel znajduje się w pozycji pionowej. W stawie kolanowym musi nastąpić niepełny wyprost w stawie kolanowym i wzmocnione zgięcie w stanie grzbietowym.

4. Terminal swing – hamowanie. Noga zwalnia ruch do przodu, zbliżając się do początkowej fazy chodu, czyli Initial contact.

 

O tym musisz pamiętać podczas analizy chodu pacjenta

W pierwszej fazie zwróć uwagę na:

  • Ustawienie stopy w osi lub rotacji zewnętrznej czy też wewnętrznej.
  • Czy występują wszystkie składowe tej fazy?
  • Aktywność zginaczy grzbietowych stopy i palców.
  • Prawidłowe zgięcie kątowe w stawie skokowym oraz w stawie śródstopno-palcowym palucha.

Dodatkowo:

  • Sprawdź czy w początkowej fazie podporu kolano jest zgięte.
  • Upewnij się czy przechodzi przez pełen wyprost i powraca do zgięcia pod koniec cyklu.
  • Warto prześledzić też zachowanie stawu biodrowego. Zwróć uwagę na to czy występuje blokada stawu, czy całe obciążenie przechodzi na biodro. Czy pacjent uzyskuje 15 stopni wyprostu w tym odcinku? Bez tego krok nie będzie pełny, a taśma powięziowa przednia nie napnie się odpowiednio dla prawidłowej siły propulsji.

Jeśli wszystko jest w porządku, możesz przejść do kolejnej, drugiej fazy chodu. W drugiej fazie zwróć uwagę na:

  • Rotację zewnętrzną lub wewnętrzną stóp, ale także ustawienie kolan.
  • Tutaj możesz zaobserwować, że kolana schodzą się do środka, dając efekt „zezującej rzepki”.
  • Obserwuj też wychylenia miednicy i wydolność jej stabilizatorów.
Teraz pewnie widzisz już, jak ważne jest obserwowanie chodu swojego pacjenta i jak wiele możesz z tego wyciągnąć. Mam nadzieję, że zaczniesz bacznie przyglądać się stopom i chodowi w swojej pracy. 
5 1 vote
OCEŃ ARTYKUŁ
Zapis
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments