Hipermobilność znana jest również jako nadmierna ruchomość lub nadruchomość. To zjawisko zwiększonej ruchomości stawów bądź segmentów kręgosłupa. Rzadko jest rozpoznawana jako zaburzenie dotyczące całego organizmu, które dotyka większości stawów człowieka, w tym także stawów kręgosłupa.
Nadmierna ruchomość najczęściej jest kojarzona ze skutkami innych schorzeń lub urazów:
- w wyniku urazu np. po skręceniach, wybiciach;
- brakiem stabilności segmentu kręgowego np. w dyskopatii;
- chorobami układowymi, w których hipermobilność stawów jest jednym z objawów.
Na czym polega hipermobilność?
Z punktu widzenia biomechaniki jest to zwiększony zakresu ruchu w stawach, w tym również segmentach kręgosłupa, poza określone normy. W praktyce wygląda to tak, że torebki stawowe i więzadła są luźniejsze, niż powinny być, zakres ruchu w stawach jest większy w odniesieniu do normy, pojawia się problem ze zbornością i koordynacją.
Jakie są rodzaje hipermobilności?
Według Johanna Sachsego wyróżniamy następujące rodzaje hipermobilności:
- Hipermobilność miejscowa
Tu rozróżnia się dwie postacie:
a. postać pierwotna – jako kompensacja sąsiadującego stawu o zmniejszonej ruchomości;
b. postać wtórna – będąca skutkiem pourazowym pojedynczego stawu. - Hipermobilność uogólniona
Obecna w chorobach wrodzonych, dziedzicznych zaburzeniach tkanki łącznej (hereditary disorders of connective tissue, HDCT).
Do najbardziej znanych w tej grupie należy kilka zespołów:
a. Zespół Marfana;
b. Zespół Ehlersa-Danlosa;
c. Wrodzona łamliwość kości – Osteogenesis Imperfecta;
d. Zespół Sticklersa. - Hipermobilność konstytucjonalna (HK).
Nazywa się ją także wrodzoną łagodną nadruchomością stawów, elastopatią, zespołem zaburzeń w spektrum hipermobilności, HEDS typ III. Jej istota polega na zaburzeniu proporcji różnych rodzajów kolagenu w tkance łącznej, powodującym jej nadmierną elastyczność. W tym zaburzeniu większość stawów, w tym również segmentów kręgosłupa, wykazuje nadmierny zakres ruchomości. Z zaburzeniami stawowymi współistnieją tzw. objawy towarzyszące z innych tkanek i narządów poza narządem ruchu i wtedy mówimy o Zespole Hipermobilności Konstytucjonalnej bądź o Zespole Zaburzeń w Spektrum Hipermobilności.
Jak rozróżnić hipermobilność miejscową od uogólnionej?
Hipermobilność może być zaburzeniem wrodzonym lub nabytym. Zazwyczaj hipermobilność miejscowa ma charakter nabyty, natomiast uogólniona – wrodzony.
Miejscowa nadruchomość charakteryzuje się zwiększeniem zakresu ruchomości zazwyczaj w stawie po przebyciu urazu i będzie dotyczyć jednego lub najwyżej części możliwych kierunków ruchu. Natomiast w postaci uogólnionej stawy wykazują nadruchomość we wszystkich możliwych kierunkach ruchu.
Zapraszamy do uczestnictwa w kursie ProPedis online HIPERMOBILNOŚĆ