Joanna Stodolna-Tukendorf

Hipermobilność, a dysfunkcje narządu żucia

Hipermobilność dotyczy również stawów żuchwowo -skroniowych.

Jednak, jak wiele innych objawów współistniejących, występuje jedynie u niektórych pacjentów.

O zależności między hipermobilnością konstytucjonalną, a zaburzeniem w obrębie stawów skroniowo -żuchwowych (ssż) można sporo poczytać w  literaturze .

Mogą tu występować bardzo zróżnicowane objawy, takie jak:

  • uczucie nadmiernego luzu,
  • słyszalne trzaski,
  • przeskakiwanie ssż,
  • ból w okolicy stawu,
  • ból głowy, twarzy,
  • uczucie szumów, czy zatykania uszu,
  • łzawienie oczu,
  • czasami podwichnięcia np. podczas ziewania.

Stomatolodzy znający ten problem, wykonują u pacjenta test biernego przeprostu małego palca dłoni , aby uniknąć podwichnięcia lub zwichnięcia żuchwy podczas zabiegów stomatologicznych. Jeśli przeprost wynosi powyżej 90°, są ostrożni przy zabiegach, robią częstsze przerwy w trakcie oraz stosują techniki relaksacji mięśni obsługujących stawy.

Z drugiej strony jednak często mamy do czynienia ze zwiększonym napięciem mięśni żwaczy i ograniczeniem rozwarcia jamy ustnej, jako  mechanizmu kompensacji nadruchomości stawu. Naukowcy wykazali związek między HKS a tendencją do przemieszczeń dysków w obrębie SSŻ. Same zaś dysfunkcje w SSŻ są powiązane z zaburzeniami ruchomości i bólami w obrębie górnej części kręgosłupa szyjnego.

Dlatego konieczne jest zwrócenie uwagi nie tylko na narząd żucia, ale też na nawykowe ustawienie oraz ruchomość głowy i szyi pacjenta.

Chcesz wiedzieć więcej?

4 maja ruszamy z 5 dniowym kursem poświęconym hipermobilności. Przez 5 kolejnych dni spotykamy się codziennie na sesjach, które poprowadzone będą przez Joannę Stodolną – Tukendorf. Wykłady odbędą się w formie „relacji na żywo” w grupie zamkniętej dla zgłoszonych osób.

Joanna Stodolna-Tukendorf

Joanna Stodolna-Tukendorf

Potrzebujesz wskazówki lub porady dotyczące promocji i marketingu gabinetu podologicznego? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej. Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.

Wywiad podologiczny

Udostępnij artykuł znajomym

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Dodaj komentarz

avatar
  Zapis  
Powiadom o