Indywidualne wkładki ortopedyczne – warto nauczyć się je wykonywać?

Od ponad 15 lat prowadzę fizjoterapie pacjentów. Zawsze wiedziałam, że istotnym elementem narządu ruchu są stopy. Szukałam najlepszych rozwiązań. Czasami miałam wrażenie, że już na zawsze pozostanę w epoce wkładek, które nie mieszczą się do butów, pacjenci ich nie lubią, nie chcą nosić, a z perspektywy terapeuty – nie dają takich efektów, jakich bym oczekiwała. Po wielu próbach, testach, znalazłam rozwiązanie. Indywidualne wkładki ortopedyczne to wielka ulga dla stóp twoich pacjentów. Dziś pokażę Ci, dlaczego warto nie poddawać się, szukać, uczyć się i wdrażać najlepsze rozwiązania na rynku.

Niejednokrotnie spotkałam się z tym, że terapia pacjenta skupia się na objawach – boli kręgosłup, więc skupiamy się na kręgosłupie, boli biodro – pracujemy z biodrem. Przyczyna problemu zostaje nietknięta.

Diagnozując pacjentów musimy pamiętać, że podstawą naszego narządu ruchu są stopy. To one mają bezpośredni wpływ na staw skokowy, kolanowy, biodrowy, kręgosłup, a nawet staw skroniowo-żuchwowy!

Na bazie swojej wiedzy i doświadczenia, a także najnowszych doniesień z literatury naukowej uważam, że należy patrzeć na pacjenta całościowo i szukać różnych metod terapii. Dlatego też konstruowanie indywidualnych wkładek korygujących stało się stałym elementem mojej pracy.

Dlaczego indywidualne wkładki ortopedyczne są istotnym elementem prowadzonych przeze mnie terapii?

 

 1. Wkładka ortopedyczna jest skutecznym wsparciem w terapii pacjenta

Nie każdy pacjent potrzebuje specjalistycznych wkładek korygujących. Czasami wystarczy fizjoterapia, odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń. Jednak w wielu przypadkach wkładki są konieczne. Dlaczego? W przeciwieństwie do tradycyjnych wkładek – które jedynie biernie podpierają stopy – indywidualne wkładki korygujące wspomagają i stymulują określone ich funkcje. Pozytywnie działają na cały narząd ruchu: od stóp do kręgosłupa.

Musimy zawsze mieć z tyłu głowy, że po 45 min terapii, pacjent wychodzi z gabinetu i dalej powiela nieprawidłowy wzorzec chodu, co powoduje, że efekt całej terapii jest krótkotrwały.

2. Mogę wykonać wkładkę ortopedyczną idealnie odpowiadającą na potrzeby pacjenta

Mając do dyspozycji różne bazy do wkładek oraz materiały spełniające określone funkcje  mogę skonstruować wkładkę dla każdego pacjenta – od wkładek dziecięcych, przez komfortowe, specjalistyczne sportowe, po wkładki dla zaawansowanych patologii i dużych deformacji stóp.

Wkładki ortopedyczne są podzielone na kategorie w zależności od przeznaczenia:

  • klasyczne (dla powszechnych patologii stóp),
  • specjalistyczne (dedykowane określonym patologiom, np. dla stopy cukrzycowej, z metatarsalgią, wkładki dziecięce)
  • sportowe (z myślą o biegaczach, tenisistach, kolarzach i narciarzach).

Każda wkładka zbudowana jest z kilku warstw:

  • bazy – nadaje formę i kształt wkładki, zapewnia stabilne podparcie.
  • materiały techniczne – dobieram w zależności od przeznaczenia – mogę zastosować elementy odciążające, amortyzujące, zwiększające komfort, wzmacniające propulsję.
  • materiał pokryciowy – zróżnicowany w zależności od wkładki i wymagań estetycznych pacjenta.

Co mi to daje? Nieograniczone pole do prowadzenia skutecznej terapii pacjentów. Odpowiednio skonstruowana wkładka stymuluje stopę do prawidłowej pracy przy każdym wykonanym kroku.

3. Mogę dowolnie kształtować i poprawiać wkładkę ortopedyczną

Wkładki są termoformowalne, co oznacza, że po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury pozwalają się dowolnie kształtować. W praktyce wygląda to tak, że po 3 miesiącach noszenia wkładek pacjent wraca do mnie na konsultację. Jeśli zobaczę poprawę, że coś uległo zmianie, mogę ją uformować na nowo, tak aby jak najlepiej służyła pacjentowi.

Wyróżniamy 3 grupy materiałów termoplastycznych:

  • korekcja
  • aktywne podparcie
  • komfort i amortyzacja
Materiały termoplastyczne dobieramy w zależności od problemu pacjenta.

4. Wkładki ortopedyczne są szybkie w wykonaniu, przy jednej wizycie pacjenta

Wykonanie wkładki zajmuje ok. 1 godzinę. To oznacza, ze podczas jednej wizyty mogę zbadać pacjenta, zaprojektować i wykonać wkładki. Pacjent nie musi czekać kilku dni czy tygodni i ponownie przyjeżdżać po odbiór. Jest to wygodne dla obu stron. Pacjent otrzymuje wkładkę dopasowaną do jego stóp w 100%. Mamy czas na to, aby przymierzyć wkładkę w bucie i zweryfikować czy wszystko jest tak jak być powinno. Ja jestem spokojna, że terapia pójdzie w dobrym kierunku.

5. Wkładki ortopedyczne są higieniczne i wytrzymałe

Szukając najlepszych wkładek, prawdopodobnie przetestowałam wszystkie dostępne na rynku. Miałam okazję pracować na takich, które wymagały kupowania nowego obuwia, często o rozmiar większy, a nawet… potrafiły rozpaść się po kilku tygodniach użytkowania. Dlatego zwracam szczególną uwagę na to, aby wkładki były trwałe. Wiem, że to jest również ważne dla pacjentów. Indywidualne wkładki ortopedyczne są wykonane z wytrzymałego, oddychającego materiału, posiadają powłokę pokrytą nanocząsteczkami srebra, która przeciwdziała rozwojowi grzybów i bakterii chorobotwórczych. Dodatkowo są łatwe w czyszczeniu.

6. Wkładki ortopedyczne są estetyczne

Dla pacjentów to również ma znaczenie, szczególnie dla tych najmłodszych, którzy na początku niechętnie słyszą o wkładach. Jednak możliwość wyboru spośród wielu wzorów i kolorów sprawia, że wizja noszenia wkładek staje się bardziej atrakcyjna.

Na początku możesz mieć wątpliwości czy poradzisz sobie z samodzielnym wykonaniem wkładek, czy będziesz umiał dobrać odpowiednie korekty i materiały. Oczywiście, to wymaga czasu, zaangażowania i przede wszystkim praktyki. Jednak, jeśli poradziłeś sobie z egzaminami z anatomii człowieka zapewniam Cię, że i tutaj się sprawdzisz.

Nie wyobrażam sobie pracy na innym systemie. Jestem pewna, że pomagam pacjentowi w najlepszy możliwy sposób.

Jeśli będziesz miał pytania odnośnie wkładek, napisz do nas, chętnie Ci pomożemy: [email protected]

Autor: dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta, ortopodolog, trener Pro Pedis Sp. z o.o.

0 0 votes
OCEŃ ARTYKUŁ

Jeśli podoba Ci się ten artykuł. Zapraszam do śledzenia mnie na Instagramie, gdzie dzielę się jeszcze większą dawką inspiracji i praktycznych wskazówek.

Zapis
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz pytania? Koniecznie dodaj komentarz!x
Scroll to Top