Joanna Stodolna-Tukendorf

Stopa Mortona – czym jest i jak leczymy?

choroba-mortona1choroba-mortona2choroba-mortona3

Stopa Mortona, Palec Mortona, Nerwiak Mortona – to wady wrodzone, dość powszechne, jednak wciąż rzadko diagnozowane i leczone. Poniżej przedstawiona została krótka charakterystyka tych zaburzeń.

 

Stopa Mortona

To anatomiczna wada wrodzona polegająca na skróceniu i przeroście pierwszej kości śródstopia. W badaniu i na zdjęciu RTG staw śródstopno-paliczkowy palca drugiego sytuuje się bardziej obwodowo niż pierwszego, a w badaniu klinicznym pierwszy staw sródstopno paliczkowy jest „bliżej” pięty niż drugi, zaś pierwsza przestrzeń międzypaliczkowa jest dłuższa niż druga. Często współistnieje nadmierna ruchomość pierwszego segmentu śródstopia /paluch/, a na podeszwach obserwuje się charakterystyczne modzele i zgrubienia – pomiędzy drugą i trzecią kością śródstopia oraz na przyśrodkowej powierzchni palucha. W zakresie dolegliwości występuje tu bolesność uciskowa głowy pierwszej kości śródstopia, bóle śródstopia podczas chodzenia i stania, bóle modzeli skórnych. Zbyt długa druga kość śródstopia powoduje szereg nieprawidłowości w dynamice chodu, doprowadza do koślawości stopy, palucha koślawego /hallux/, przeciążenia stawu kolanowego i biodrowego. Może być przyczyną bólów całej kończyny dolnej w mechanizmie przeciążenia mięśnia gruszkowatego w tzw. rwie gruszkowatej.

Leczenie wymaga skonstruowania specjalnie wyprofilowanej wkładki korygującej, umożliwiającej podpieranie pierwszej kości śródstopia i odbijanie się z palucha.

Palec Mortona jest to zjawisko występowania większej długości palca drugiego niż palucha.

palec-mortona1 palec-mortona2

Palec Mortona daje podobne zaburzenia dynamiki chodu, objawy kliniczne i może powodować takie same dolegliwości jak omówiona powyżej stopa Mortona.

Celem zapobiegania rozwojowi skutków tej wady oraz w leczeniu stosuje się wkładki termoformowalne.

Nerwiak Mortona

Pomimo, że jest najrzadziej występującym z zburzeń opisanych przez Mortona, w Polsce wyłącznie to schorzenie jest kojarzone z jego nazwiskiem.

nerwiak-mortona

Przyczyną nerwiaka zazwyczaj jest wrodzona nieprawidłowość anatomiczna. Kiedy gałąź boczna nerwu podeszwowego łączy się z gałęzią przyśrodkową, powodując zwiększenie wymiaru poprzecznego nerwu. Nerwy te są usytuowane powierzchownie pod podeszwą w tkance podskórnej, tuż pod podściółką tłuszczową. Podczas chodzenia podłoże wywiera ucisk od dołu na gałęzie nerwu, a więzadło uciska od góry, powodując kompresję poszerzonych struktur nerwowych. Schorzenie ujawnia się najczęściej w związku z obniżeniem sklepienia poprzecznego około 50 r.ż. Występuje tu piekący ból stopy, szczególnie podczas obciążania, pomiędzy trzecim a czwartym palcem stopy. Może również wystąpić pomiędzy pozostałymi palcami. Czasami występuje wyczuwalny guzek w obrębie podeszwy stopy, najczęściej pomiędzy trzecim a czwartym palcem.

Również w tym przypadku, specyficznie ukształtowana wkładka termoformowalna może przynieść korektę wady stopy, odciążyć uciskane miejsce i przywrócić funkcję stopy.

Wady diagnozowane w gabinetach – często ujawniają się w badaniu klinicznym podczas zastosowania specyficznych testów lub podczas badania na matach tensometrycznych w trakcie obciążania dynamicznego, w określonych fazach chodu.

Więcej o chorobie Mortona mówimy podczas specjalistycznych szkoleń organizowanych przez Pro Pedis –
informacja o najbliższych szkoleniach znajduje się TUTAJ. Zapraszamy.

Po więcej darmowej wiedzy zapraszamy na naszego Facebook’a.

Joanna Stodolna-Tukendorf

Joanna Stodolna-Tukendorf

Potrzebujesz wskazówki lub porady dotyczące promocji i marketingu gabinetu podologicznego? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej. Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.

Wywiad podologiczny

Udostępnij artykuł znajomym

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Dodaj komentarz

avatar
  Zapis  
Powiadom o