Joanna Stodolna-Tukendorf

Stopa Mortona – czym jest i jak leczymy?

choroba-mortona1choroba-mortona2choroba-mortona3

Stopa Mortona, Palec Mortona, Nerwiak Mortona – to wady wrodzone, dość powszechne, jednak wciąż rzadko diagnozowane i leczone. Poniżej przedstawiona została krótka charakterystyka tych zaburzeń.

 

Stopa Mortona

To anatomiczna wada wrodzona polegająca na skróceniu i przeroście pierwszej kości śródstopia. W badaniu i na zdjęciu RTG staw śródstopno-paliczkowy palca drugiego sytuuje się bardziej obwodowo niż pierwszego, a w badaniu klinicznym pierwszy staw sródstopno paliczkowy jest „bliżej” pięty niż drugi, zaś pierwsza przestrzeń międzypaliczkowa jest dłuższa niż druga. Często współistnieje nadmierna ruchomość pierwszego segmentu śródstopia /paluch/, a na podeszwach obserwuje się charakterystyczne modzele i zgrubienia – pomiędzy drugą i trzecią kością śródstopia oraz na przyśrodkowej powierzchni palucha. W zakresie dolegliwości występuje tu bolesność uciskowa głowy pierwszej kości śródstopia, bóle śródstopia podczas chodzenia i stania, bóle modzeli skórnych. Zbyt długa druga kość śródstopia powoduje szereg nieprawidłowości w dynamice chodu, doprowadza do koślawości stopy, palucha koślawego /hallux/, przeciążenia stawu kolanowego i biodrowego. Może być przyczyną bólów całej kończyny dolnej w mechanizmie przeciążenia mięśnia gruszkowatego w tzw. rwie gruszkowatej.

Leczenie wymaga skonstruowania specjalnie wyprofilowanej wkładki korygującej, umożliwiającej podpieranie pierwszej kości śródstopia i odbijanie się z palucha.

Palec Mortona jest to zjawisko występowania większej długości palca drugiego niż palucha.

palec-mortona1 palec-mortona2

Palec Mortona daje podobne zaburzenia dynamiki chodu, objawy kliniczne i może powodować takie same dolegliwości jak omówiona powyżej stopa Mortona.

Celem zapobiegania rozwojowi skutków tej wady oraz w leczeniu stosuje się wkładki termoformowalne.

Nerwiak Mortona

Pomimo, że jest najrzadziej występującym z zburzeń opisanych przez Mortona, w Polsce wyłącznie to schorzenie jest kojarzone z jego nazwiskiem.

nerwiak-mortona

Przyczyną nerwiaka zazwyczaj jest wrodzona nieprawidłowość anatomiczna. Kiedy gałąź boczna nerwu podeszwowego łączy się z gałęzią przyśrodkową, powodując zwiększenie wymiaru poprzecznego nerwu. Nerwy te są usytuowane powierzchownie pod podeszwą w tkance podskórnej, tuż pod podściółką tłuszczową. Podczas chodzenia podłoże wywiera ucisk od dołu na gałęzie nerwu, a więzadło uciska od góry, powodując kompresję poszerzonych struktur nerwowych. Schorzenie ujawnia się najczęściej w związku z obniżeniem sklepienia poprzecznego około 50 r.ż. Występuje tu piekący ból stopy, szczególnie podczas obciążania, pomiędzy trzecim a czwartym palcem stopy. Może również wystąpić pomiędzy pozostałymi palcami. Czasami występuje wyczuwalny guzek w obrębie podeszwy stopy, najczęściej pomiędzy trzecim a czwartym palcem.

Również w tym przypadku, specyficznie ukształtowana wkładka termoformowalna może przynieść korektę wady stopy, odciążyć uciskane miejsce i przywrócić funkcję stopy.

Wady diagnozowane w gabinetach – często ujawniają się w badaniu klinicznym podczas zastosowania specyficznych testów lub podczas badania na matach tensometrycznych w trakcie obciążania dynamicznego, w określonych fazach chodu.

Więcej o chorobie Mortona mówimy podczas specjalistycznych szkoleń organizowanych przez Pro Pedis –
informacja o najbliższych szkoleniach znajduje się TUTAJ. Zapraszamy.

Po więcej darmowej wiedzy zapraszamy na naszego Facebook’a.

5 5 votes
OCEŃ ARTYKUŁ
Zapis
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz pytania? Koniecznie dodaj komentarz!x
Scroll to Top