Nadpotliwość to problem uciążliwy, wstydliwy, często dający dyskomfort w codziennym życiu. Można temu zapobiec, stosując zabiegi jonoforezy. Nasze doświadczenie w gabinetach pokazuje 80% skuteczności w leczeniu, dzięki zastosowaniu nowoczesnego urządzenia do jonoforezy. Coraz więcej ludzi ma z tym problem, dlatego popyt na leczenie nie spadnie.
Przyczyny nadpotliwości
Nadpotliwość może być uwarunkowana genetycznie lub wywołana wtórnie m.in. zaburzeniami hormonalnymi, chorobami układu pokarmowego, stresem, złą pielęgnacją, bodźcami termicznymi, otyłością. Stopy są jednym z miejsc, gdzie ilość gruczołów potowych jest największa.
Co więcej, przez zdecydowaną część swojego życia chodzimy w butach, więc stopy są najczęściej zakrywane, ilość ciepła w obuwiu wzrasta, przez co wydzielanie potu jest zwiększone. Pot wiążąc się z martwym naskórkiem, powoduje idealną pożywkę dla drobnoustrojów, a to przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu. W podologii, na nadpotliwość stóp stosowana jest JONOFOREZA.
Przypomnijmy, na czym polega zabieg jonoforezy?
Jonoforeza to zabieg wykorzystujący prąd stały oraz substancje czynne, które podczas zabiegu ulegają rozpadowi na jony i są przy jego pomocy wtłaczane w głębsze warstwy skóry.
Jonoforeza zmniejsza aktywność gruczołów potowych przy pomocy różnych potencjałów (prądu stałego). Podczas przepływu prądu i wraz z nim jonów (wytworzonych podczas rozpadu dodanej substancji chemicznej) kanały jonowe są rozrywane, co zaburza działanie danych gruczołów, zmniejsza resorpcję wody, a co za tym, idzie pot jest wydzielany w dużo mniejszych ilościach.
Jak wygląda wykonanie zabiegu urządzeniem do jonoforezy?
Zabieg trwający ok. 20 min polega na umieszczeniu stóp (lub dłoni) w miskach wypełnionych wodą, przez którą przepływa prąd galwaniczny. Wrażenia czuciowe, jakie mogą u pacjenta wystąpić to: mrowienie, uczucie swędzenia. Podczas i bezpośrednio po zabiegu może wystąpić czerwony odczyn skórny, który powinien ustąpić w ciągu najbliższych minut. Z każdym kolejnym zabiegiem odczucia powinny być słabsze. Specjalista podczas zabiegu ustawia odpowiednie natężenie prądu, dostosowane indywidualnie do pacjenta.
Zabieg jest jak najbardziej bezpieczny dla organizmu, aczkolwiek istnieje kilka przeciwwskazań (* informacja o nich na końcu tekstu).
Jak wygląda proces leczenia nadpotliwości stóp i dłoni?
Na skuteczność leczenia składa się kilka elementów:
- W celu uzyskania najlepszej efektywności należy wykonać serię zabiegów, około 10-12, w odstępach kilkudniowych – maks. 3 razy w tygodniu. Po wykonaniu całej serii, aby efekt się utrzymywał, warto jest regularnie wykonywać zabieg przypominający (na ogół raz w miesiącu).
- W związku z tym, że nadpotliwość stóp, czy dłoni ma swoje podłoże, bardzo ważne jest dążenie pacjenta do zlikwidowania przyczyny! Jeśli jest nią choroba – warto ją leczyć, zrzucić zbędne kilogramy, w miarę możliwości zredukować stres. Należy również ograniczyć spożywanie pikantnych potraw oraz mocnej kawy i herbaty.
- Wskazane jest także używanie preparatów nawilżających — skóra w wyniku zabiegów może być przesuszona. Dobrze sprawdzają się pianki odświeżające np. Callusan Fresh lub Podopharm pianka ze spiruliną. Ważne by były to preparaty lekkie i przeciwbakteryjne.
Jonoforeza – skuteczność leczenia
Pierwsze efekty odczuwalne są już po ok. 5 zabiegach, choć oczywiście należy wykonać całą serię, aby uzyskać zadowalający efekt. Jest to jednak kwestia indywidualna. Doświadczenie stosowania urządzenia do zabiegów jonoforezy w naszych partnerskich gabinetach wskazuje na 80% skuteczności w leczeniu nadpotliwości stóp. Należy jednak przypominać pacjentom o regularności, zabiegach podtrzymujących efekt oraz w miarę możliwości wyeliminowaniu czynników dodatkowych.
Wspomaganie przy leczeniu brodawek (kurzajek)
Zabiegi jonoforezy stosuje się również podczas leczenia brodawek. Występujące na stopach brodawki HPV (potocznie zwane kurzajkami) rozwijają się w środowisku wilgotnym. Po wyeliminowaniu nadpotliwości stóp poprzez zastosowanie zabiegu jonoforezy kurzajki mają gorsze środowisko do rozwoju, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ich rozprzestrzenienia i rozrostu. W tym przypadku jonoforeza jest zabiegiem uzupełniającym specjalistyczne leczenia brodawek, którym może być oczyszczenie zmian oraz użycie preparatów chemicznych w gabinecie.
Jonoforeza – o czym pamiętać?
Przeciwwskazania do stosowania zabiegu jonoforezy:
- rozrusznik serca
- części metalowe w okolicach wykonywania zabiegu, endoprotezy
- stany zapalne tkanek miękkich i skóry
- nowotwory
- infekcje miejscowe i ogólne
- owrzodzenia
- wypryski
- zakrzepowe zapalenie żył.
- miażdżyca tętnic
- zaburzenia neurologiczne — porażenie spastyczne
- ciąża
Dlaczego warto rozszerzyć ofertę gabinetu o zabieg jonoforezy?
Wyposażyliśmy wiele gabinetów w to urządzenie. Fizjoterapeuci i podolodzy decydują się na nie, ponieważ:
- Od początku 2017 roku wielu Polaków zainteresowało się zabiegiem. Wydaje się, że Polacy zrozumieli, że fatalnie jest podawać wilgotną i klejącą rękę.
- Można sporo na takim urządzeniu zarobić, bo średnia cena dobrej klasy urządzenia na rynku waha się w okolicach 2000 zł, co zwraca się po 5 seriach zabiegu dla pacjentów.
- Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, w porównaniu do możliwości, które oferuje. Można je z powodzeniem zastosować nawet w małym gabinecie.
Sprawdź rekomendowane przez Pro Pedis urządzenie do jonoforezy IONOMAT