Grzybica paznokci – rodzaje chorób skóry stóp i paznokci. Część druga dostępna tutaj.
Mamy lato, a to czas który sprzyja odsłanianiu stóp, chodzeniu boso po plaży, czy po trawie. Choć na leczenie niektórych chorób dermatologicznych na ten sezon jest już za późno, to warto podsumować jakie choroby dermatologiczne są powszechnie występujące i podkreślić, że można i warto je leczyć.
Grzybica stóp
Zakażenie grzybicze może mieć postać:
- międzypalcową – występują złuszczenia, maceracje, drobne pęcherzyki w przestrzeniach między-palcowych stóp,
- potnicową – występują zlewne ogniska rumieniowo – wysiękowe z pęcherzykami na całych podeszwach, w okolicach palców i w śródstopiu,
- złuszczającą – rozlane zmiany rumieniowe z nadmiernym rogowaceniem złuszczaniem skóry całej powierzchni stóp.
Do zakażenia dochodzi przez kontakt z zainfekowanymi butami, skarpetami, ręcznikami oraz wykładzinami podłogowymi w łaźniach, basenach, saunach, siłowniach.
Zmiany grzybicze skóry stóp w stanie ostrym są przeciwwskazaniem do zabiegów gabinecie podologicznym – wymagają leczenia dermatologicznego – farmakologicznego ogólnego i miejscowego.
Grzybica paznokci
Objawy: kruchość i łamliwość płytek paznokciowych, zgrubienia i występowanie zrogowaciałych mas pod płytkami. Paznokcie są białawe lub mają białawe smugi, czasem żółto-brunatne, szaro-zielonkawe. Może dojść do częściowego lub całkowitego wykruszenia płytki paznokcia. Zakażeniu sprzyjają zaburzenia ukrwienia /cukrzyca/, unerwienia /neuropatia, niedowłady/, obniżenie odporności organizmu, przewlekły ucisk i urazy mechaniczne. Leczenie wymaga systematycznego oczyszczania zakażonych fragmentów paznokcia w gabinecie podologii kosmetycznej z jednoczesnym stosowaniem leczenia farmakologicznego ogólnego i miejscowego w gabinecie dermatologicznym.
Drożdżyca paznokci i wałów paznokciowych
Przyczyną jest zakażenie grzybami drożdżopodobnymi skóry wałów paznokciowych i samych paznokci. Objawia się bolesnością wałów paznokciowych, ich obrzękiem, silnym zaczerwienieniem, obecnością treści ropnej między wałem i płytką paznokciową oraz obumieraniem obrębka górnego wału paznokciowego. Płytka paznokcia staje się pobruzdowana, ulega biało-brunatnemu przebarwieniu. Paznokcie tracą połysk, rozwarstwiają się, oddzielają od macierzy, wreszcie ulegają zniszczeniu. Częstym powikłaniem są paznokcie wrastające.
Drożdżyca wymaga leczenia w gabinecie dermatologicznym – ogólnego i miejscowego, skojarzonego z leczeniem w gabinecie podologii kosmetycznej -oczyszczającym i korygującym wrastanie paznokci.
Łuszczyca paznokci
Zmiany polegają na powstawaniu punkcikowatych wgłębień w obrębie płytek paznokciowych oraz rogowaceniu podpaznokciowym, które unosi ku górze wolny koniec płytki paznokciowej. Czasem dochodzi do spłaszczenia całego paznokcia, a nieraz obserwuje się żółte przeświecanie grudki przez płytkę. Wymaga leczenia dermatologicznego z systematyczną opieką w gabinecie podologii kosmetycznej celem usuwania obumarłych i przerastających tkanek.
Po więcej darmowej, codziennej wiedzy zapraszamy na naszego Facebooka.