Joanna Stodolna-Tukendorf

Rodzaje chorób dermatologicznych skóry stóp i paznokci – cz.2

Rodzaje chorób stóp i paznokci czyli kontynuacja tekstu o powszechnie występujących chorobach dermatologicznych (zapraszamy do lektury cz. 1). Zmiany dermatologiczne na stopach można i warto leczyć, a w niektórych przypadkach jest to wręcz konieczne. Z pewnością należy zachęcać pacjentów do podjęcia takiego wysiłku. 

Liszaj płaski

Występują tu zmiany paznokciowe pod postacią podłużnego pobruzdowania z linijnymi pęknięciami, ścieńczeniem płytki, a czasem nawet częściowego zniszczenia paznokcia. Wymaga leczenia dermatologicznego i opieki w gabinecie podologii kosmetycznej celem usuwania obumarłych lub pękających części paznokci.

Paznokcie wrastające

Towarzyszą licznym chorobom stóp, jak i występują samoistnie. Często przyczyną są schorzenia zapalne lub nieprawidłowo wykonywane zabiegi pedicure. Wymagają leczenia dermatologicznego choroby podstawowej wraz z zabiegami w gabinecie podologii kosmetycznej – zakładaniem klamer i pielęgnacją stóp.

Nadpotliwość stóp i wyprysk potnicowy

Przyczyną jest niezależna od temperatury, nadmierna czynność gruczołów potowych skóry stóp. Ciągła wilgotność skóry stopy doprowadza do maceracji i złuszczania naskórka, pękania skóry stóp odparzeń i otarć, czemu towarzyszy często charakterystyczny przykry zapach.

W szczególnych przypadkach dochodzi do wyprysku potnicowego objawiającego się wysiewem licznych pęcherzy i pęcherzyków na podeszwach i bocznych powierzchniach palców. W leczeniu dermatologicznym dobre efekty przynosi ostrzykiwanie stóp botuliną /Botox/ natomiast w postępowaniu podologicznym stosuje się zabiegi pielęgnacyjne miejscowe.

Zmiany barwnikowe

Są to punktowe przebarwienia, pieprzyki, plamy na skórze stóp – na powierzchni grzbietowej, podeszwowej, palcach, paluchu. Wymagają szczególnej uwagi i ostrożności. Ocenia się że 10% takich zmian może być czerniakiem złośliwym. Nie wolno tych miejsc skaleczyć, szorować tarką lub pumeksem. W każdym przypadku należy skonsultować się z dermatologiem!

Rogowacenie dłoni i stóp

Jest to schorzenie genetyczne objawiające się nadmiernym rogowaceniem skóry na podeszwach stóp. Naskórek jest zgrubiały, twardy, o żółtawym i woskowym zabarwieniu. Płytki paznokciowe na skutek rogowacenia podpaznokciowego bywają zgrubiałe i przerosłe. Stopy z tym schorzeniem wymagają stałej pielęgnacji w gabinecie podologii kosmetycznej.

Brodawki stóp

Powstają na skutek zakażenia wirusowego. Występują pojedynczo lub po kilka jako głęboko usadowione grudki o czerwono-brunatnym, punktowym przebarwieniu i szorstkiej, zrogowaciałej powierzchni. Czasem bywają bolesne. Skutecznym sposobem leczenia jest miejscowa kriodestrukcja/wymrażanie/w gabinecie dermatologicznym, a następnie pielęgnacja w gabinecie podologii kosmetycznej.

Modzele i odciski

Powstają w wyniku nieprawidłowego obciążania skóry stóp w wyniku istniejącej wady stóp lub nieodpowiedniego obuwia. Są to miejscowe, z reguły bardzo bolesne, zgrubienia naskórka i skóry, czasem z głęboko sięgającym czopem rogowym. Do ich wyleczenia konieczne jest równoległe stosowanie zabiegów w gabinecie podologii kosmetycznej oraz noszenie odpowiednio wykonanych w gabinecie podologii ortopedycznej wkładek, korygujących istniejącą wadę stóp.

Zaopatrzenie stopy cukrzycowej i terapia owrzodzeń

Wymaga stosowania odpowiednich opatrunków, umiejętnego oczyszczania istniejących ran jak i stosowania odpowiednich wkładek do obuwia zapobiegających powstawaniu nowych owrzodzeń.

Po więcej darmowej, codziennej wiedzy zapraszamy na naszego Facebooka.

Joanna Stodolna-Tukendorf

Joanna Stodolna-Tukendorf

Potrzebujesz wskazówki lub porady dotyczące promocji i marketingu gabinetu podologicznego? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej. Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.

Wywiad podologiczny

Udostępnij artykuł znajomym

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Dodaj komentarz

avatar
  Zapis  
Powiadom o