Joanna Stodolna-Tukendorf

Joanna Stodolna-Tukendorf

Wkładki Capron VS pozostałe wkładki

Wkład Capron VS pozostałe wkładki

Dość często spotykam się ze zdaniem, że wkładki indywidualne, jakie są przez nas wykonywane, to lekka przesada. Bo przecież istnieje tak wiele innych, równie dobrych opcji. Cierpliwie tłumaczę wtedy, że te „równie dobre opcje” naprawdę nie są w stanie pomóc pacjentowi w taki sposób, jak my to robimy. Dlaczego? O tym właśnie opowiem Ci w tym artykule.

Jak działają wkładki Capron?

Aby wyjaśnić różnicę pomiędzy wkładkami Capron a innymi produktami tego typu dostępnymi na rynku, muszę na chwilę skupić się na działaniu tych pierwszych. Oczywiście oddziaływanie wkładki zależy bezpośrednio od tego, jakich materiałów użyję do jej wytworzenia, jaka korekcja będzie w nich zastosowana i jaki efekt chcę osiągnąć. Najistotniejszy jest jednak fakt, że wkładki Capron, które powstają w gabinetach partnerskich Pro Pedis, nigdy nie wymuszają biernej korekcji. Właśnie dlatego wszystkie nasze wkładki mają uniesiony łuk podłużny, który nie jest wypełniany ani podklejany tak jak w innych wkładkach. Dzięki temu mechanizm amortyzacji stopy nie zostaje zaburzony.

Czym różnią się wkładki Capron od innych wkładek?

Na rynku znajdziesz wiele wkładek, które mają spełniać działanie korygujące. Trzy najpopularniejsze z nich to wkładki gotowe, jakie można znaleźć w sklepie ortopedycznym, wkładki formowane w bucie oraz wkładki 3D, frezowane przez maszynę. Skupię się na chwilę właśnie na nich, by pokazać metodę ich działania oraz wskazać, ich ujemne strony.

Gotowe wkładki ortopedyczne

Problemem gotowych wkładek jest to, że nie są one tworzone z myślą o konkretnym pacjencie. To produkty, które wykonuje się pod wadę, nie zaś dla konkretnej stopy. Gdybyśmy żyli w świecie, w którym istnieje statystyczna stopa – w danym rozmiarze tej samej długości i szerokości, o tej samej długości kości śródstopia czy palców oraz wada stopy wygląda zawsze tak samo, niezależnie od pacjenta, takie wkładki mogłyby się sprawdzić. Jednak nie żyjemy w takim świecie. Niejednokrotnie zdarzyło mi się badać pacjenta, stwierdzić konkretną wadę, a niesymetryczna, w różnym zakresie po stronie prawej i lewej. Albo inna sytuacja, gdy przy pobieraniu odcisku zauważyła, że korekta, którą chcę wprowadzić, jest za duża lub za mała. Zastosowanie zbyt małej lub zbyt dużej korekcji może z przyczynić się do pogłębienia się wady! Dlatego właśnie gotowe wkładki nie są w stanie pomóc tak samo, jak wkładki zaprojektowane idealnie dla pacjenta.

Istnieje także jeszcze jeden, bardzo istotny element, którego nie są w stanie spełnić gotowe wkładki. Projektant nie widział pacjenta, nie ma pojęcia, jaką ma wadę, jak stawia stopę, jaka jest oś stawu skokowego, kolanowego, jak wada stopy oddziałuje na całe ciało. W gabinetach partnerskich Pro Pedis zawsze dbamy o to, by osoba lub zespół, które badają pacjenta, były także odpowiedzialne za tworzenie wkładki. Bo nie dość, że terapeuta doskonale zna biomechanikę stopy i całego narządu ruchu, to jeszcze wie, z jakim problemem pacjent się do niego zgłosił. Tego nie da się niczym zastąpić.

Chcesz się dowiedzieć jak przebiega badanie ortopodologiczne w 5 krokach? Dołącz do subskrybentów naszego newslettera, a otrzymasz  e-book’a  za darmo! W newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje o nowych tekstach na blogu, e-bookach, webinarach i szkoleniach.

Wkładki formowane w bucie

To rodzaj wkładek, które są wstępnie uformowane, podgrzewane, a następnie wkładane do buta pacjenta, by jego stopy pozostawiły odcisk. Przy tym sposobie formowania, jak możesz się domyślić, wiele rzeczy może pójść nie tak.

  • Jeśli pacjent ma wadę (a zwykle dlatego zgłasza się po wkładki) potrzebuje wkładek, które będa korygować wadę, a nie jedynie ją odwzorowywać. Niestety w tym sposobie formowania wkładka odzwierciedla deformację. Odcisk stopy wskazuje bowiem dokładnie to, co w stopie pacjenta jest nie tak. Ponadto każdy byt definiuje stopę w zależności od wysokości obcasa, szerokości lub ustawienie podeszwy w części palców. W jaki sposób taka wkładka ma pomóc? Wkładki Capron formowane są po pobraniu odcisku stopy w pozycji skorygowanej! Dzięki temu wada nie jest odwzorowana, wkładka jest dopasowana idealnie do stopy, a  stopa może uczyć się nowych wzorców.
  • Za każdym razem, gdy pacjent wchodzi do mojego gabinetu, patrzę nie tylko na jego stopy, ale także na jego buty. Niejednokrotnie widziałam już zniszczone, całkowicie zniekształcone, w dodatku asymetryczne obuwie. Czy w takim bucie można uformować wkładkę, która będzie w stanie pomóc pacjentowi? Oczywiście, że nie. Po raz kolejny – to tylko utrwala wadę.

Wkładki 3D

Pozornie wkładki 3D, projektowane komputerowo i frezowane przez maszynę, powinny mieć sens. Powinny, bo trzeba przyjrzeć się sposobowi wykonywania?

  • Początkowo pacjent musi zostawić swój odcisk stopy. Odbywa się to w piankowym boxie. To punkt, w którym wszystko może pójść źle, nawet jeśli nikt nie ma złych intencji. Wystarczy, że pacjent będzie chciał pomóc i  wciśnie stopę zbyt mocno w formę lub ustawi stopę nienaturalnie bądź tak, by było wygodniej. Chociaż jest to wierna odbitka, to nie jest stopa w pozycji skorygowanej. Można by też dyskutować nad tym, czy powinno się pobierać odcisk w pozycji siedzącej, gdy stopa jest odciążona, czy stojącej pod pełnym naciskiem. Czasem to obraz dwóch diametralnie różnych stóp.  Dlatego odciski do wkładek Capron tworzymy na silikonowych poduszkach próżniowych – i mamy możliwość ustawienia stóp w pozycji skorygowanej, a nawet jeśli za pierwszym razem nie jesteśmy zadowoleni z uzyskanej pozycji, to możemy wpuścić powietrze i jeszcze raz pobrać odcisk, bez żadnych strat materiałów! I tak aż uzyskamy odpowiednią odbitkę.
  • Następnym krokiem we wkładkach Cad Cam jest komputerowe zaprojektowanie wkładki. Skanowany jest piankowy box z odciskiem stopy i na tej podstawie rozmieszczane są elementy korygujące, bez dotykania stopy podczas projektowania, sprawdzania, jak reaguje stopa-podudzie-kolano-miednica na korektę, to zadanie jest niezwykle trudne do wykonania.
  • Frezowanie wkładki to ostatni element. Wkładka jest frezowana w bloku pianki EVA przez robota, dokładnie tak, jak została zaprojektowana. Sama wiele razy miałam sytuację, gdy uformowana przez mnie wkładka powodowała niewielki dyskomfort pacjenta, w jednym miejscu. Potrzebowała doszlifowania lub korekty w gabinecie, razem z pacjentem i ponownego przymierzenia. To właśnie przymiarka jest kluczowym elementem, umożliwiającym tworzenie wkładek Capron w taki sposób, by działały. Pacjent musi sprawdzić wkładkę w bucie i od razu powiedzieć, jak ją czuje. Jeśli coś jest nie tak, nawet najdrobniejsza niewygoda z czasem może zmienić się w ogromny ból. Dlatego dostosowujemy wkładki do odczuć pacjenta. Frezowanie ich według projektu wydaje się dobre, jednak nie jest idealne. Bo nie zakłada udziału pacjenta w procesie powstawania wkładki.

Czy teraz widzisz już, jaka jest różnica pomiędzy wkładkami Capron a innymi wkładkami dostępnymi na rynku? To nie tylko indywidualne wykonanie, ale także udział pacjenta w procesie i ciągłe sprawdzanie, czy orteza rzeczywiście przynosi choremu ulgę. Tak długo, aż zostanie dopracowany do perfekcji.

7975 manip (1)
7960 - zoom

Chcesz dowiedzieć się, jak wprowadzić wkładki Capron do swojego gabinetu? Dowiedz się, jak możesz pomóc swoim pacjentom. Zajrzyj na naszą stronę https://propedis.pl/wspolpraca/ i dołącz do Pro Pedis jako jedna z placówek partnerskich. 

5 3 votes
OCEŃ ARTYKUŁ
Zapis
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz pytania? Koniecznie dodaj komentarz!x
Scroll to Top