Joanna Stodolna-Tukendorf

Joanna Stodolna-Tukendorf

Podologia leczniczo-pielęgnacyjna a podologia ortopedyczna. Jakie są różnice?

Może się wydawać, że to wiedza ogólna – taka, którą każdy z nas posiada lub jest w stanie w sposób intuicyjny zauważyć różnice pomiędzy dwiema dziedzinami: podologią leczniczo-pielęgnacyjną i ortopodologią. Możesz jednak się zdziwić. Zauważyłam, że dla wielu fizjoterapeutów  stopa i staw skokowy są interesujące tylko w zakresie leczenia urazów. Nie interesują ich natomiast badania czy analizy współzależności stopy oraz całego narządu ruchu. A przecież to wszystko jest ze sobą połączone! Dlatego dzisiaj mam dla Ciebie krótki tekst, który pokazuje różnice pomiędzy podologią leczniczo-pielęgnacyjną i ortopodologią oraz miejsca, w których te dwie dziedziny mogą ze sobą współpracować.

Pamiętaj! Podologia to szeroka dziedzina, chociaż zajmuje się tylko stopą i całym narządem ruchu. W jej skład wchodzi podologia ortopedyczna, leczniczo-pielęgnacyjna oraz kosmetyczna. Zauważanie tylko tej ostatniej jest dość częste i zrozumiałe – to najbardziej rozpropagowana dziedzina podologii. Jednak założenie, że podolog zajmuje się tylko estetyką paznokci i problemami skóry jest całkowicie błędne.

Podologia leczniczo-pielęgnacyjna

Jeśli Twój pacjent zauważył problemy dermatologiczne w obrębie swoich stóp, na przykład związane z nadpotliwością, owrzodzeniami czy grzybicą, to właśnie podologia leczniczo-pielęgnacyjna odpowie na jego potrzeby. W jej obrębie odbywa się zarówno diagnostyka, jak i leczenie oraz działania profilaktyczne.

Czym zatem będzie zajmować się podologia leczniczo-pielęgnacyjna

  • Zmianami skórnymi w obrębie stopy – zrogowaciałym naskórkiem, pękającymi piętami, brodawkami, grzybicą skóry i paznokci czy też modzelami.
  • Zmianami chorobowymi paznokci – zarówno wrastającymi, jak i wkręcającymi się paznokciami, zmianami pourazowymi czy grzybiczymi. Podologia leczniczo-pielęgnacyjna gwarantuje także rekonstrukcję płytki paznokcia.
  • Zmianami chorobowymi w stopie cukrzycowej – cukrzyca to schorzenie, w którym dbałość o stopy jest niezwykle istotna. Umiejętne radzenie sobie ze zmianami chorobowymi umożliwia uniknięcie konsekwencji takich deformacja stopy i upośledzenie sprawności.

Chcesz się dowiedzieć jak przebiega badanie ortopodologiczne w 5 krokach? Dołącz do subskrybentów naszego newslettera, a otrzymasz  e-book’a  za darmo! W newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje o nowych tekstach na blogu, e-bookach, webinarach i szkoleniach.

Podologia ortopedyczna (ortopodologia)

O ile podologia leczniczo-pielęgnacyjna zajmowała się zewnętrzem stopy, tak ortopodologia specjalizuje się w wadach i zniekształceniach – zarówno tych występujących na skutek urazu, jak i wrodzonych. Jednak krzywdzące byłoby stwierdzenie, że ortopodolog zajmuje się tylko stopą i stawem skokowym. Nie, to nie wystarczy. Stopa, jako niezwykle skomplikowany element narządu ruchu może bowiem wpływać na pozostałe jego elementy – kolana, biodra czy nawet kręgosłup. W ludzkim organizmie wszystko jest połączone!

Czym zatem zajmują się specjaliści w gabinecie podologii ortopedycznej?

  • Wadami wrodzonymi i nabytymi
  • Deformacjami palców – między innymi halluksami, palcami krogulczymi i młotkowatymi
  • Zmianami wynikającymi z przeciążeń i zwyrodnień stawów stóp i tkanek miękkich
  • Bólami w obrębie stóp oraz ich wpływem na narząd ruchu
  • Obrzękami stóp i podudzi
  • Stanami pourazowymi

Ortopodolog zajmuje się zarówno diagnostyką, jak i leczeniem oraz działaniem profilaktycznym. Pacjent trafiający do gabinetu podologii ortopedycznej może zatem spodziewać się badań statycznych i dynamicznych, mających na celu odnalezienie przyczyny schorzenia, a także wykonania zabiegów fizykoterapeutycznych. Ortopodolog może także wykonać dla pacjenta indywidualne wkładki korygujące, które wspierają proces leczenia.

Jak to wszystko się łączy?

Podologia ortopedyczna oraz leczniczo-pielęgnacyjna zajmuje się stopą w sposób kompleksowy – współdziałając, te dwie dziedziny są w stanie zauważyć nie tylko zewnętrzne objawy, ale przede wszystkim zależności pomiędzy nimi, a zaburzoną biomechaniką. Bardzo często bowiem to, co jest widoczne na powierzchni (na skórze), stanowi objaw, a nie tylko nieprzyjemną przypadłość.

Przykład? Bardzo proszę! Czy wiesz, że modzele stóp to charakterystyczny objaw stopy Mortona? W przypadku tej choroby będą one występować pod głową drugiej i trzeciej kości śródstopia oraz na przyśrodkowej powierzchni palucha. Współpraca z zakresu ortopodologii i podologii leczniczo-pielęgnacyjnej pozwoli na całościowe pozbycie się problemu u pacjenta.  

To wydaje się niezwykle proste, a jednak różnice między tymi dwiema dziedzinami są znaczące. Nie zmienia to  faktu, że właśnie przy ich współpracy pacjent będzie najbardziej zadowolony.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź kurs ORTOPODOLOGIA.

STOPA I STAW SKOKOWY - ANATOMIA I BIOMECHANIKA

bez tajemnic!

SPRAWDZAM!
5 2 votes
OCEŃ ARTYKUŁ
Zapis
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz pytania? Koniecznie dodaj komentarz!x
Scroll to Top