Palce młotkowate – czym są i dlaczego powstają

Pojęcie ‘Palce młotkowate’ może odnosić się do wszystkich palców stopy poza paluchem.

Deformacja ta charakteryzuje się podwiniętymi palcami pod spód, przez co paliczek bliższy śródstopia unosi się w górę, często w zaawansowanych stanach towarzyszy temu ograniczenie ruchomości.

Palec młotkowaty to zniekształcenie, które polega na ustawieniu palców w zgięciu grzbietowym w stawach śródstopno-paliczkowych i zgięciu podeszwowym w stawach międzypaliczkowych, dotyczące zazwyczaj palca II i III. Zaburzenie to spotykane jest najczęściej w przypadku palca Mortona oraz płaskostopie poprzecznego. Początkowo stan ten nie daje większych dolegliwości bólowych z czasem jednak kiedy stan ten pogłębia się, palce zaczynają być sztywne, skóra mało elastyczna zaczynają się tworzyć bolesne odciski oraz stany zapalne.

Problemem staje się wówczas noszenie dopasowanych butów, gdyż podwinięte ku górze palce młotkowate zaczynają ocierać o wewnętrzną powierzchnię buta, a to z kolei powoduje podrażnienie w miejscu tarcia, stany zapalne, zgrubienia paznokci, a na wystającej kości zacznie się tworzyć zgrubiały naskórek – odcisk bardzo często punktowy, z którym pacjent sam nie ma szans sobie poradzić. Noszenie butów zaczyna być przykrym doświadczeniem, a w przypadku cukrzycy może prowadzić nawet do ran trudno gojących się. W usunięciu odciska może pomóc specjalista do spraw podologii pielęgnacyjnej, który potrafi go usunąć.

Poza operacyjnym sposobem korekcji palców młotowatych szeroki wachlarz oferują obecnie ortopdolodzy. Fizjoterapeuta przez odpowiedzią pracę terapią manualną, masażem oraz innym metodami fizykoterapii, czy doborem indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego może spowolnić proces deformacji oraz ulżyć w dolegliwościach bólowych, fizykoterapią zmniejszyć stany zapalne.

Dlaczego tworzą się palce młotkowate?

Palce młotkowate mogą występować u każdego, ale są osoby które wykazują większe predyspozycje przez budowę swoich stóp. Jest wiele czynników które sprzyjają powstawaniu zniekształceń w obrębie palców zaliczamy do nich zarówno wady wrodzone stóp jak i nabyte. Specjaliści za najczęstsze z nich uważają :
  • Zaburzenia bomechaniki stóp powodujące zniekształcenia
  • Niewydolność więzadłową
  • Nabyte bądź wrodzone płaskostopie
  • Urazy
  • Noszenie zbyt ciasnego obuwia ściskającego palce
  • Wady w budowie stóp które przyśpieszają niewydolność wysklepienia stóp co za tym idzie powstawanie palców młotkowatych
Palce młotkowate mocno zdeformowane prowadzą do zaburzeń pracy kończyn dolnych, zmiany w sposobie poruszania się, prowadzą do odcisków, zgrubień w obrębie paznokci zazwyczaj też występują razem z płaskostopiem poprzecznym oraz odciskami na podeszwowej stronie stóp.

Jak można zminimalizować następstwa palców młotkowatych, a zatem jak leczyć palce młotkowate?

Ja zawsze zaczynam od leczenia zachowawczego – tutaj zawsze musimy działać wielotorowo. Dopiero wtedy, jeśli ono nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zalecam leczenie operacyjne. 

Zaczynamy równocześnie fizjoterapią, wkładkami korygującymi oraz konsultacją u podologa.

  • Poinstruowanie pacjenta, jakich butów powinien unikać – tj. za małych, ze szpiczastym czubkiem, na wysokim obcasie;
  • ochrona, osłonięcie odcisku tak, by zabezpieczyć go przed podrażnieniami;
  • opracowanie odcisku w gabinecie podologii pielęgnacyjnej;
  • wykonanie indywidualnych wkładek korygujących czasem zupełnie różnych dla prawej i lewej stopy;
  • włączenie terapii manualnej, masażu, fizykoterapii;
  • stosowanie szyn, ortez, kinesjotpingu.

Dopiero, jeśli te działania nie poprawią stanu stóp, można zastanowić się nad:

  • podaniem zastrzyku sterydowego i/lub niesterydowych leków przeciwzapalnych w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu
  • leczeniem operacyjnym, którego celem będzie wyprostowanie palców. Najczęściej też usztywnienie co znacznie zaburzy biomechanikę chodu.
ZAPAMIĘTAJ!

Ważne jest, by proces tworzenia się palców młotkowatych uchwycić w jak najwcześniejszej fazie i poprzez profesjonalną diagnostykę w gabinecie podologicznym ustalić przyczynę ich powstawania. Jeżeli nie ustali się przyczyny, to wszelkie zabiegi takie jak opatrunki, przyjmowanie leków przeciwzapalnych, masaż palców czy nawet zabieg chirurgiczny, będą rozwiązaniem tymczasowym. Bez poznania źródła problemu – co z kolei umożliwi jego właściwe leczenie – będzie on powracał.

STOPA I STAW SKOKOWY - ANATOMIA I BIOMECHANIKA

bez tajemnic!

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź kurs ORTOPODOLOGIA.

SPRAWDZAM!
3.3 3 votes
OCEŃ ARTYKUŁ

Newsletter

Korzystaj z naszego doświadczenia. Droga jest wtedy dużo łatwiejsza! Bądź na bieżąco z branżowymi aktualnościami, wydarzeniami i niespodziankami, które dla Ciebie szykujemy. 

Zapis
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MARIA RUSAK
MARIA RUSAK
6 lat temu

Mam problem z lewą stopą ,zrobił podkurczył mi się 2 palec i boli mnie pod podeszwie .Z góry dziękuję za pomoc co mam zrobić jak leczyć

1
0
Masz pytania? Koniecznie dodaj komentarz!x
Scroll to Top