Joanna Stodolna-Tukendorf
Joanna Stodolna-Tukendorf

Palce młotkowate – czym są i dlaczego powstają

Palce młotkowate to zniekształcenie, które polega na przykurczu wyprostnym palca. Najczęściej drugiego, ponieważ jest najdłuższy – stawie międzypaliczkowym bliższym i przykurczu zgięciowym w stawie międypaliczkowym dalszym stopy. Początkowo przykurcz ten może być niewielki, ale z czasem staje się znaczący.

Problemem staje się wówczas noszenie dopasowanych butów, gdyż wystające palce młotkowate zaczynają ocierać o wewnętrzną powierzchnię buta, a to z kolei powoduje podrażnienie w miejscu tarcia, stany zapalne, a na wystającej kości, zacznie się tworzyć zgrubiały naskórek – odcisk. Noszenie butów zaczyna być przykrym doświadczeniem.

Dlaczego tworzą się palce młotkowate?

Palce młotkowate mogą występować u każdego. Podolodzy twierdzą, że przyczyną palców młotkowatych jest albo:

  • nieprawidłowe ułożenie stopy – nienaturalne skręcanie stopy lub zbyt duże dociążanie jej przodu,
  • noszenie zbyt ciasnego obuwia ściskającego palce.

Objawy  tej dolegliwości zlokalizowane są w obrębie stóp (nie oddziałują na inne części ciała), a zatem leczenie palców młotkowatych w pierwszej kolejności obejmuje:

  • ochronę, osłonięcie odcisku tak, by zabezpieczyć go przed podrażnieniami
  • poinstruowanie pacjenta jakich butów powinien unikać – tj. za małych, ze szpiczastym czubkiem, na wysokim obcasie
  • podanie zastrzyku sterydowego i/lub niesterydowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen) w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu
  • stosowanie szyn, ortez lub plastrów w celu podjęcia próby wyprostowania zgięcia palców
  • wykonanie wkładek ortopedycznych pozwalających na kontrolowanie równowagi mięśni i ścięgien w stopie.

Jeżeli powyższe działania nie przyniosą rezultatu, lekarz prawdopodobnie zaleci operację, której celem będzie wyprostowanie palców.

WAŻNE!

Tworzenie się palców młotkowatych może mieć jednak poważniejszą przyczynę, której źródłem są różne wady stopy i nieprawidłowości w jej układzie oraz pracy podczas chodzenia.

Ważne jest by proces tworzenia się palców młotkowatych uchwycić w jak najwcześniejszej fazie. Poprzez profesjonalną diagnostykę w gabinecie podologicznym ustalić przyczynę ich powstawania. Bowiem jeżeli nie ustali się przyczyny, to wszelkie zabiegi takie jak opatrunki, przyjmowanie leków przeciwzapalnych, prostowanie palców czy nawet zabieg chirurgiczny, będą rozwiązaniem tymczasowym. Bez poznania źródła problemu – co z kolei umożliwi jego właściwe leczenie – będzie on powracał.

Po więcej wiedzy zapraszamy na naszego Facebook’a.

0 0 vote
OCEŃ ARTYKUŁ
Zapis
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MARIA RUSAK
MARIA RUSAK
2 lat temu

Mam problem z lewą stopą ,zrobił podkurczył mi się 2 palec i boli mnie pod podeszwie .Z góry dziękuję za pomoc co mam zrobić jak leczyć